Skip to content Skip to footer

All of the Winners from the 2021 Sundance Film Festival Awards

After six days and 73 feature films, the 2021 Sundance Film Festival’s Awards Ceremony took place tonight, hosted by actor and comedian Patton Oswalt, with jurors presenting 24 prizes for feature filmmaking and seven for Short Films.

Bold, intimate, and humanizing stories prevailed across categories, with Grand Jury Prizes awarded to CODA (U.S. Dramatic), Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) (U.S. Documentary), Flee (World Cinema Documentary) and Hive (World Cinema Dramatic). 

GRAND JURY PRIZES 

The U.S. Grand Jury Prize: Documentary was presented to: Ahmir “Questlove” Thompson, for Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) (Director: Ahmir “Questlove” Thompson, Producers: David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel)

The U.S. Grand Jury Prize: Dramatic was presented to: Siân Heder, for CODA / U.S.A. (Director and Screenwriter: Siân Heder, Producers: Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger)

The World Cinema Grand Jury Prize: Documentary was presented to: Jonas Poher Rasmussen, for Flee / Denmark, France, Sweden, Norway (Director: Jonas Poher Rasmussen, Producers: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen)

The World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic was presented to: Blerta Basholli, for Hive / Kosovo, Switzerland, Macedonia, Albania (Director and Screenwriter: Blerta Basholli, Producers: Yll Uka, Valon Bajgora, Agon Uka)

blank

AUDIENCE AWARDS

The Audience Award: U.S. Documentary, Presented by Acura was presented to: Ahmir “Questlove” Thompson for Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) / U.S.A. (Director: Ahmir “Questlove” Thompson, Producers: David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel) 

The Audience Award: U.S. Dramatic, Presented by Acura was presented to: Siân Heder, for CODA / U.S.A. (Director and Screenwriter: Siân Heder, Producers: Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger) 

The Audience Award: World Cinema Dramatic was presented to: Blerta Basholli, for Hive / Kosovo, Switzerland, Macedonia, Albania (Director and Screenwriter: Blerta Basholli, Producers: Yll Uka, Valon Bajgora, Agon Uka)

The Audience Award: World Cinema Documentary was presented to: Rintu Thomas and Sushmit Ghosh, for Writing With Fire / India (Directors and Producers: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

The Audience Award: NEXT, Presented by Adobe was presented to: Marion Hill, for Ma Belle, My Beauty / U.S.A., France (Director and Screenwriter: Marion Hill, Producers: Ben Matheny, Kelsey Scult, Marion Hill) 

DIRECTING, SCREENWRITING & EDITING AWARDS

The Directing Award: U.S. Documentary was presented to: Natalia Almada, for Users / U.S.A., Mexico (Director: Natalia Almada, Producers: Elizabeth Lodge Stepp, Josh Penn)

The Directing Award: U.S. Dramatic was presented to: Siân Heder, for CODA / U.S.A. (Director and Screenwriter: Siân Heder, Producers: Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger)

The Directing Award: World Cinema Documentary was presented to: Hogir Hirori, for Sabaya / Sweden (Director and Screenwriter: Hogir Hirori, Producers: Antonio Russo Merenda, Hogir Hirori)

The Directing Award: World Cinema Dramatic was presented to: Blerta Basholli, for Hive / Kosovo, Switzerland, Macedonia, Albania (Director and Screenwriter: Blerta Basholli, Producers: Yll Uka, Valon Bajgora, Agon Uka) 

The Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic was presented to: Ari Katcher and Ryan Welch, for On the Count of Three / U.S.A. (Director: Jerrod Carmichael, Screenwriters: Ari Katcher, Ryan Welch, Producers: David Carrico, Adam Paulsen, Tom Werner, Jake Densen, Ari Katcher, Jimmy Price)

The Jonathan Oppenheim Editing Award: U.S. Documentary was presented to: editors Kristina Motwani and Rebecca Adorno, for Homeroom / U.S.A. (Director: Peter Nicks, Producers: Peter Nicks, Sean Havey)

Courtesy of Sundance Institute | photo by Marshall Adams.

SPECIAL JURY AWARDS

U.S. Dramatic Special Jury Award for Ensemble Cast was presented to: the cast of CODA, for CODA / U.S.A. (Director and Screenwriter: Siân Heder, Producers: Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger)

U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Actor was presented to: Clifton Collins Jr., for Jockey / U.S.A. (Director: Clint Bentley, Screenwriters: Clint Bentley, Greg Kwedar, Producers: Clint Bentley, Greg Kwedar, Nancy Schafer)

U.S. Documentary Special Jury Award: Emerging Filmmaker was presented to: Parker Hill and Isabel Bethencourt, for Cusp / U.S.A. (Directors: Parker Hill, Isabel Bethencourt, Producers: Zachary Luke Kislevitz, Parker Hill, Isabel Bethencourt)

U.S. Documentary Special Jury Award: Nonfiction Experimentation was presented to: Theo Anthony, for All Light, Everywhere / U.S.A. (Director: Theo Anthony, Producers: Riel Roch-Decter, Sebastian Pardo, Jonna McKone)

World Cinema Documentary Special Jury Award: Vérité Filmmaking was presented to: Camilla Nielsson, for President / Denmark, U.S.A., Norway (Director: Camilla Nielsson, Producers: Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes) 

World Cinema Documentary Special Jury Award: Impact for Change was presented to: Rintu Thomas and Sushmit Ghosh, for Writing With Fire / India (Directors and Producers: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh)

World Cinema Dramatic Special Jury Award: Acting was presented to: Jesmark Scicluna, for Luzzu / Malta (Director and Screenwriter: Alex Camilleri, Producers: Rebecca Anastasi, Ramin Bahrani, Alex Camilleri, Oliver Mallia)

World Cinema Dramatic Special Jury Award: Creative Vision was presented to: Baz Poonpiriya, for One for the Road/ China, Hong Kong, Thailand (Director: Baz Poonpiriya, Screenwriters: Baz Poonpiriya, Nottapon Boonprakob, Puangsoi Aksornsawang, Producer: Wong Kar Wai)

blank

NEXT INNOVATOR PRIZE PRESENTED BY ADOBE

The NEXT Innovator Prize presented by Adobe was presented to: Dash Shaw, for Cryptozoo/ U.S.A. (Director and Screenwriter: Dash Shaw, Producers: Kyle Martin, Jane Samborski, Bill Way, Tyler Davidson)

SHORT FILM AWARDS PRESENTED BY SOUTHWEST AIRLINES®

Jury prizes for short filmmaking were awarded at the same ceremony. The Short Film Grand Jury Prize was awarded to Lizard.

The Short Film Jury Award: U.S. Fiction was awarded to The Touch of the Master’s Hand

The Short Film Jury Award: International Fiction was awarded to Bambirak

The Short Film Jury Award: Nonfiction was awarded to Don’t Go Tellin’ Your Momma

The Short Film Jury Award: Animation was awarded to Souvenir Souvenir

A Short Film Special Jury Award for Acting was presented to Wiggle Room 

A Short Film Special Jury Award for Screenwriting was awarded to The Criminals

EARLIER SUNDANCE FILM FESTIVAL AWARDS

The 2021 Alfred P. Sloan Feature Film Prize, presented to an outstanding feature film about science or technology, was presented to Sons of Monarchs. The filmmakers received a $20,000 cash award from Sundance Institute with support from the Alfred P. Sloan Foundation. 

The Sundance Institute | Amazon Studios Producers Award for Nonfiction went to Nicole Salazar, for Philly D.A

The Sundance Institute | Amazon Studios Producers Award for Fiction went to Natalie Qasabian, for Run.

The Sundance Institute | Adobe Mentorship Award for Editing Nonfiction went to Juli Vizza, and the Sundance Institute | Adobe Mentorship Award for Editing Fiction went to Terilyn Shropshire. 

The Sundance Institute | NHK Award went to Meryman Joobeur, for her film Motherhood.